ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΠΑΙΚΟ ΓΟΥΜΕΝΙΣΣΑΣ : Ντέρμπι από τα παλιά .

Εθνικός Αξιούπολης - Πάϊκο Γουμένισσας ( 0-0 )  1-4 παράταση  .

Με σκορ 0-0 σε κανονική διάρκεια και στην  παράταση έληξε ο αγώνας μεταξύ των δυο  ιστορικών συλλόγων '' Εθνικού και  Πάϊκου '' .

Σε έναν αγώνα με ένταση ,ευκαιρίες εκατέρωθεν και  ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια του αγώνα .
Στο α' ημίχρονο το Πάϊκο είχε την πρωτοβουλία των κινή

σεων και μια - δυο  καλές ευκαιρίες να προηγηθεί .
Στο β´ ημίχρονο ο Εθνικός παρουσιάστηκε πιο ψυχωμένος ,είχε δοκάρι στο 65' με τον Ν. Κυπαρίσση και ανεπανάληπτη χαμένη  ευκαιρία στο 80' με τον Α. Αποστολίδη.
Στην παράταση οι ομάδες είχαν εμφανή σημάδια κόπωσης χωρίς ωστόσο ο αγώνας να χάσει το ενδιαφέρον του.

Στη διαδικασία των πέναλτι το Πάϊκο στάθηκε πιο εύστοχο πιο τυχερό και με σκορ 4-1 κέρδισε την πρόκριση.

Ο Εθνικός με την εμφάνιση του απέναντι στο δυνατό και έμπειρο Πάϊκο,έδειξε ότι φέτος θα πρωταγωνιστήσει στην Α Ε.Π.Σ.Κ , που είναι ο αντικειμενικός σκοπός της ομάδας.